بایگانیصفحه اصلیگفتگو و ترجمه

فیلم دختر گمشده دیوید فینچر نوشته کنت جونز

فیلم دختر گمشده دیوید فینچر نوشته کنت جونز

 

 

با درامی عاطفی و پیچیده و در عین حال سبک پردازی شده، دیوید فینچر، رمان پرفروش گیلیان فلین را در جستجوی تعلیقی کلاسیک و هجوی نیش دار بومی، می کاود. فیلم طنزآلود و تاریک “دختری که رفت”، شامل روندی است که بر از هم گسیختگی ازدواج آرمانی پرتو می افکند.

با این حال همچنان فیلمی از دیوید فینچر است. به این معنا که همزمان، فرم های دراماتیک باهم رخ می دهند و در پروسه داستان یکدیگر را تعریف می کنند.

با مونتاژ سرگیجه آور”شبکه اجتماعی” فینچر سویه ای تازه را برگزید که قطعه‌های اطلاعاتی و رخدادهای کوچک (روایی، اشاره‌ایی، بصری، سمعی و بافتی) را در قالب جمله های سینمایی مستحکم بهم می‌بافد.

در حال حاضر فیلم های او پرداختی صیقل خورده و دقیق دارند که به راحتی با شتاب کور فیلم های جدید خود را تطبیق می دهند، ولی وضوح مذکور حاصل دقتی است که میزان تمرکزش بیننده را میخکوب می‌کند.

در سینمای فینچر هیچ دسته بندی قابل تعمیمی وجود ندارد. مشخصا مواردی تحت عنوان برش متقاطع، فلش بک، اینسرت وجود ندارد. او به فرم جدیدی از قصه گویی بسیار روان دانای کل دست یافته است که در آن اشاره سر پلیس پاتریک فوگت و یا گوشه چشمی از یکی از جستجو کنندگان در بعد از ظهری شرجی به همان اندازه اهمیت دارد که مهمترین رویدادهای پرونده “امی شگفت انگیز” یا شوهر پادسماتش نیک.

در هر دو روایت فینچر و گیلیان فلین، دو گره بسیار بزرگ وجود دارد. روایت دو نقطه عطف مشخص دارد و در هر دو مورد “دختری که رفت” کمابیش قراردادهایش را باز تعریف می کند و از نو می آغازد.

فیلم دختر گمشده دیوید فینچر نوشته کنت جونز  Image of  دختر گمشده 1
فیلم دختر گمشده

در گسست اول برداشت ما از امی دگرگون می شود، توجه مان به سوی تغییرات عجیب و غریب روایی بر می گردد و در اواسط داستان در قلمرویی قرار می گیرم که به فروپاشی جهانی ونر اشتورم در فیلم “دختری با خالکوبی اژدها” بسیار نزدیک است. گذشته از محبوبیت عظیم رمان فلین، انجام این کار در فیلم امری خطیر است به این دلیل که مرکز ثقل داستان را تغییر می دهد.

ممکن است از خود بپرسیم که آیا ریسمان روایی فینچر رو به فراخی می رود و یا تنگی. بیشتر فیلم سازانی که در فضای جریان اصلی فعالیت می کنند بر خلاف فینچر ریسک گریز هستند. فینچر به بافت مستحکم دستمایه هایش اعتماد کافی دارد تا بتواند شخصیت ها و مخاطبش را در فضای غیر محتمل ها هدایت کند و در نقطه ای که از دل قلمرویی یگانه و دلهره آور جدید به مقصد برساند. به عقیده من این ریسک به خوبی جواب میدهد.

شبحی به دنبال “دختری که رفت” است که در صحنه های ابتدایی تنها به عنوان یک حالت در قالب تبادلات نیشدار و دست انداختن های سطحی بین افراد بی انگیزه احساس می شود.

آدم هایی که قصدشان یا غوطه خوردن در ناامیدی هایشان است و یا فرافکنی در جازدن هایشان.به محض اینکه ناپدید شدن امی اعلام می شود این حالت جای خود را به چیزی زمخت تر، آزارنده تر و بصورتی زیرپوستی نافذ می دهد و فیلم بطور موشکافانه  دنیایی را ترسیم می کند مملو از آدمهایی که برای ابد، تصویر تدارک دیده شده از خود برای رسانه را مدام بازبینی می کنند که هر حرکت و نمایش احساسی شان از ترس دوست نداشته شدن است.

می توان گفت که قلب فیلم تبادلی است که در چشم بهم زدنی رخ می دهد: زنی در گردهمایی که برای کمک به یافتن امی برگزار می شود با نیک عکس سلفی می گیرد و او گوسفندوار بخاطر می آورد در موقعیتی که قرار است بی تابانه در جستجوی همسر گمشده اش باشد، در حال مصاحبت با زن دیگری است که جالب به نظر نمی رسد و از زن می خواهد که عکس سلفی را پاک کند و زن ناراحت می شود و به سرعت می رود.

مانند “شبکه اجتماعی”،”دختری که رفت” حس فیلمی علمی-تخیلی را دارد که در یک اکنون دائما آشنا اتفاق می افتد.و در این بازخوانی قدرتمند از آنچه مریلین رابینسون “غیاب ذهن سازمان یافته ” نامیده است، که تقریبا در همه کاراکترها و اندرکنش ها خود را می نمایاند، نیرویی پنهانی شکل می گیرد که بخش پایانی فیلم را چنین غنی و عجیب شکل می دهد.

نیک و امی کنار هم باز می گردند،رها شده از همه وانمود کردن ها و بهانه ها و ما با دو موجود خالص و خالی از محیط اجتماعی زهرآلودشان مواجه می شویم. آدم و حوایی جدید که در نور سرد جنونی که هر دو بخوبی جذب کردند، می درخشند.

در مجموع این فیلم “زن ستیز” ، “یاوه گو” و “فیلم پاپ کورنی”بر مبنای یک کتاب پرفروش سوپرمارکتی، یکی از پرجرات ترین وپیچیده ترین دستاورد های سینمایی است که من پس از مدت ها با آن مواجه شده ام.

ترجمه :حسام نصیری

منبع : فیلم کامنت

منتشر شده در شبکه خبری فرهنگ و هنر 

بازدیدها: 5

حسام نصیری

نویسنده و منتقد سینمایی، پژوهشگر هنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا